DONOŠENJE ODLUKE O IZBORU ZANIMANJA
IZAZOV ZA SVE MATURANTE
Šta ako upišeš pogrešnu školu?
Kako balansirati između realnih mogućnosti, želja i neizvesne budućnosti?
I dalje se pojam karijere često vezuje za napredovanje ka visokim, dobro plaćenim pozicijama, a teško se prihvata da svako ima svoju karijeru, lako promenljivu, sa brojnim usponima i padovima, rastom i razvojem, te da se ona ne ograničava samo i isključivo na radni vek pojedinca.
- Želja za brzom i lakom zaradom, koja sa sobom nosi slavu, opšte je prisutna među mladima suočenim sa izborom svog obrazovnog puta (pri upisu u srednju ili na više obrazovne nivoe).
- Predstava popularnih zanimanja (npr. advokati, detektivi, istražitelji, forenzičari, lekari, profajleri, psihoterapeuti…), koja se gradi na osnovu praćenja filmova i serija, u mnogome je drugačija od realnosti.
- Mladi maštaju o upravljanju sopstvenim biznisom bez ideja o značaju obrazovanja.
- Određen broj mladih u formalnom obrazovnom kontekstu ne prepoznaje programe kroz koje može da usvaja znanja i razvija veštine kompatibilne sa aktuelnim interesovanjima (npr. spajanje kreativnih aktivnosti i sadržaja sa jedne i virtuelnog sveta i savremenih tehnologija sa druge strane).
Često se postavlja i pitanje smisla formalnog obrazovanja!
Najpre se osnovci upisuju u srednje škole na ograničen broj obrazovnih profila, a kasnije i na studijske grupe i smerove koji ne vode direktno do jednog određenog zanimanja.
Pored toga, svet rada je toliko dinamičan, sam broj zanimanja se konstantno menja – nastaju nova, a neka stara potpuno iščezavaju. Otuda se razumevanje povezanosti sveta rada i obrazovanja dodatno usložnjava, te se neki maturanti i njihovi roditelji pitaju kako pratiti promene i biti u toku sa zahtevima globalnog tržišta.
Neki od izazova savremenog sveta rada:
- Broj zanimanja se konstantno povećava
- Globalizacija, internacionalnost – korišćenje stranih reči kojima se opisuju poslovi i pozicije
- Pri traganju za zaposlenjem, tradicionalni nazivi zanimanja se gotovo više uopšte ne guglaju
- Napredak tehnologije, neograničene mogućnosti komunikacije, nova poslovna uređenja
- Različiti poslovni konteksti i organizacije rada
- Preispitivanje značaja formalnog obrazovanja
- Pomeranje granica između stvarnog i virtuelnog sveta (povezivanje fizičkog, biološkog, digitalnog i virtuelnog sveta)
- Implementacija savremenih tehnologija (IoT, robotika, cloud computing, sajber-fizički sistemi, big data, biotehnologija) u svim sferama društva, proizvodnim i neproizvodnim delatnostima
Nelagodnost prilikom izbora zanimanja se vezuje za strah od nepoznatog i čuvenog pitanja koje sebi maturanti postavljaju „Šta ako upišem pogrešnu školu?!“
Evo, šta se može dogoditi ako upišeš pogrešnu školu:
- Gubljenje vremena
- Loše postignuće i slab uspeh
- Nezadovoljstvo školom
- Problemi sa vršnjacima
- Nezadovoljstvo sobom
Šta da uradiš da do ovakvih problema ne dođe?
- Pre donošenja odluke o izboru škole, dobro se informiši
- Istraži svet rada i obrazovne mogućnosti
- Dođi na profesionalnu orijentaciju
Šta da uradiš ako su stvari već krenule stranputicom?
- Ne očajavaj – „bedak“ te neće izvući na pravi put
- Bez odlaganja napravi promenu
- Zakaži savetovanje
Obrazovanje danas je daleko sveobuhvatnije od onog što se iz knjiga uči na redovnoj teorijskoj nastavi u školi. Između ostalog, ono podrazumeva multidisciplinarno sticanje znanja, veština i kompetencija koje su lako prenosive i primenljive u različitim poslovnim kontekstima.
Pored formalnog obrazovanja, izuzetno je značajno da mladi razvijaju želju za saznanjem i bogaćenjem svog iskustva, da budu radoznali i da istražuju, da neguju kulturu učenja i posvećenog rada u procesu upravljavanja sopstvenom karijerom.