KARIJERNO VOĐENJE
I SAVETOVANJE
Kome je namenjeno karijerno savetovanje?
- ukoliko završavaš osnovnu ili srednju školu i pitaš se kuda dalje
- upisao/la si školu ili fakultet i sada se ne pronalaziš tu
- misliš da si možda napravio/la pogrešan izbor i razmišljaš o promeni
- zaglavio/la si se na studijama i veruješ da je ovaj ispit nepremostiva prepreka
- imaš dilemu da li da upišeš master ili da tražiš posao
- razmišljaš o školovanju u inostranstvu i imaš hiljade pitanja na koja želiš odgovore, a ne znaš kome da se obratiš za pomoć
- posao koji radiš ti predstavlja izvor stresa i nezadovoljstva
- želiš da napraviš promenu u karijeri i treba ti podrška da se suočiš sa izazovima
Karijerni savetnik ti može pomoći da sagledaš i definišeš svoja interesovanja, sposobnosti i sklonosti. Da otkriješ kakvi zadaci i poslovi bi tebi bili inspirativni. Koje oblasti te privlače. Šta bi želeo/la da učiš ili radiš. U kakvoj sredini. Sa kime, sa čime, gde i sl.
Od savetnika možeš dobiti informacije o obrazovanju. O mogućnostima za obuku i usavršavanje. Dobijaš pomoć tokom procesa donošenja odluka i pravljenje karijernog plana.
ŠTA JE TO KARIJERNO SAVETOVANJE?
Pojam karijere širi je od pojma zanimanja, odnosno posla kojim se bavimo. Svakako ne podrazumeva isključivo linearno napredovanje, kako se nekada definisala “uspešna” karijera. Ona je promenljiva i njome se upravlja, svesno i odgovorno.
Danas, kada govorimo o karijeri mislimo na mnoštvo različitih uloga koje svako od nas ima. Kako one na profesionalnom, tako i na privatnom planu. Samim tim, karijeru posmatramo kroz prizmu različitih dimenzija. U razvojnom, individualnom i širem sistemskom kontekstu.
Karijerno vođenje i savetovanje je kompleksna aktivnost. Više je od profesionalne orijentacije i podrške učenicima pri izboru srednje škole ili fakulteta.
Usled velikih i brzih promena u svetu rada, menjaju se i značenja prirode posla i stručnog usavršavanja. Karijerom se aktivno upravlja tokom čitavog života.
Savetnik za karijerno vođenje i savetovanje može da pruži podršku klijentu:
- u utvrđivanju ličnih kapaciteta važnih za profesionalni razvoj
- pri suočavanju sa izazovima vezanim za zastoj u karijeri
- u informisanju i procenjivanju mogućnosti tokom procesa razvoja karijere
- u sticanju znanja i veština za samostalno upravljanje karijerom (npr. pisanje biografije i/ili motivacionog pisma, priprema za intervju, analiza i procena uspešnosti održanog intervjua, određivanje prioriteta, donošenje odluka)
Karijerni savetnik ne daje savete u vidu gotovih rešenja. On zajedno sa pojedincem upravlja procesom prepoznavanja karijernih nedoumica. Radi na otkrivanju i definisanju ciljeva, uzimajući u obzir mogućnosti i okolnosti.
Cilj karijernog vođenja je da se pojedinac osposobi da upravlja svojim obrazovanjem, usavršavanjem i radnim angažovanjem. Svako može da utiče na svoju karijeru. Savetnik je tu samo da pruži podršku na celoživotnom putu karijernog razvoja.
KAKO SAVETOVANJE FUNKCIONIŠE?
Nekada je i jedan susret sa stručnjakom dovoljan da biste dobili osnovne smernice za samostalno upravljanje karijerom.
Ipak, savetovanje se najčešće odvija kroz više susreta koji obuhvataju:
- inicijalni kontakt radi definisanja problema i određivanje ciljeva daljeg rada
- procena profesionalnih potencijala i afiniteta
- savetodavni razgovor i usmeravanja
- razvoj kompetencija za upravljanje karijerom
Savetovanje sa psihologom vezano za karijeru može da se odvija u jednom ili kroz više susreta – u zavisnosti od potrebe i cilja koji se postavi.
Jedan susret traje 50 minuta, a cena iznosi 5000 dinara.
Ukoliko se u proces uključi procena sposobnosti, osobina ličnosti, profesionalnih opredeljenja i/ili motivacije, testiranja psihološkim mernim instrumentima se dodatno naplaćuju.
- procena sposobnosti – 6000 dinara
- osobina ličnosti – 3000-6000 dinara
- profesionalnih opredeljenja – 3000 dinara
- motivacije za postignuće – 6000 dinara
Nalazimo se u Beogradu i Novom Sadu.
Karijerno vođenje i savetovanje vodi Milica Lajbenšperger, master psiholog iz oblasti karijernog vođenja i savetovanja, sa 16 godina iskustva u ovoj oblasti. Radila je na poslovima karijernog savetovanja u Nacionalnoj službi za zapošljavanje.
2 comments
Dobar dan!
Završila sam drugi razred gimnazije opšteg tipa i imam mnogo različitih interesovanja. Da li je rano da sada dođem na karijerno savetovanje? Baš nemam nikakvu ideju u kom pravcu da se usmerim. Odličan sam đak i zanimaju me podjednako i prirodni i društveni predmeti, a razmišljam i o studijama u inostranstvu.
Draga Ivona,
Odlični učenici često imaju teškoće da odrede koje oblasti ih privlače i šta im više leži, odnosno koje predmete uče sa lakoćom i bez većih napora. Bilo bi korisno da razmisliš u kojim aktivnostima uživaš. Šta je to što ti pričinjava zadovoljstvo?
Karijerno planiranje podrazumeva dobro informisanje.
Ukoliko već razmišljaš o studiranju u inostranstvu, treba da imaš na umu da procedura apliciranja može da traje i godinu dana. Možeš već početkom naredne školske godine da zakažeš konsultaciju sa obrazovnom savetnicom.
Pozdrav