Stručna pomoć pri odabiru škole, fakulteta, smera, pri promeni posla
Mnoga deca imaju dileme prilikom izbora srednje škole ili fakulteta. Potrebna im je pomoć i podrška kako bi doneli ispravnu odluku.
Najčešće nisu u dovoljnoj meri informisani ni o svetu obrazovanja ni o zanimanjima. Ponekad odluke vezane za karijeru ne prepoznaju kao svoj zadatak, već se oslanjaju isključivo na roditelje.
Nekada se mladi rukovode time gde ide najbolji drug/drugarica, slede put starijeg brata/sestre, a ne razmišljaju o sopstvenim potencijalima. Ima i onih koji biraju najbližu školu. Kao i onih koji se “slepo” drže svojih ideja bez da razmatraju još neke opcije.
Slične dileme imaju i oni stariji koji bi želeli da promene zanimanje ili posao. Pitaju se koliko su kompetentni. Da li bi mogli da se upuste u potpuno drugačije profesije od onih za koje su se školovali.
Kada se radi profesionalna orijentacija?
- Pri izboru škole/fakulteta
- Pri izboru smera na studijama
- Ukoliko se planira školovanje u inostranstvu
- Pri promeni posla
- U cilju razvoja karijere
Profesionalnu orijentaciju treba da radi kvalifikovani psiholog sa iskustvom na tom polju.
Šta se radi na profesionalnoj orijentaciji?
Na profesionalnoj orijentaciji psiholog ispituje:
- intelektualne kapacitete (najmanje 3 testa)
- osobine ličnosti (najmanje 2 testa)
- opštu kulturu i informisanost (prema potrebi)
- profesionalna interesovanja (uglavnom 2 testa)
- motivaciju i vrednosti (po potrebi)
- radne navike i druge činioce značajne za odabir nastavka obrazovanja (po potrebi testiranje ili razgovor)
Za kvalitetnu i sveobuhvatnu procenu koriste se različiti psihološki merni instrumenti. Interpretacija rezultata je ključna a tumačenje i adekvatno razumevanje može raditi jedino osoba koja je po struci psiholog. Iskustvo u radu je izuzetno važno.
Pristup je individualan. Svakom ispitaniku se prilagođava način testiranja u zavisnosti od uzrasta i njegovih konkretnih potreba. Intervju kvalifikovanog psihologa sa ispitanikom je ključan deo kvalitetne profesionalne orijentacije.
Na osnovu rezultata testova ispitanik dobija smernice i savete za svoj dalji profesionalni razvoj. Konačnu odluku o upisu srednje škole ili fakulteta, ili nastavku profesionalne karijere treba da donese sam.
Zašto profesionalna orijentacija?
Nedovoljno poznavanje sopstvenih potencijala, oslanjanje na nerealne želje ili pritisci iz okruženja mogu dovesti do pogrešne odluke. Upis neodgovarajuće škole ili fakulteta može rezultovati slabim postignućima i nezadovoljstvom.
Profesionalnom orijentacijom mogu se prevenirati neki od problema sa kojima se suočavamo tokom akademskog i radnog angažovanja. Nezadovoljstvo pređašnjim izborima, konfuzija po pitanju profesionalnog identiteta i/ili teškoće pri zadržavanju posla samo su neki od problema koji se mogu izbeći ako se blagovremeno pozabavimo donošenjem racionalnih karijernih odluka.
Kako izgleda procedura profesionalne orijentacije?
Profesionalna orijentacija nije ad-hoc aktivnost i da bi bila efikasna podrazumeva otvorenu i odgovornu saradnju.
Počinje kratkim intervjuom sa ispitanikom, odnosno roditeljem/starateljem ukoliko je kandidat maloletan. Na osnovu dobijenih informacija se zakazuje termin za testiranje.
Dolazak na testiranje je 5-6 minuta pre zakazanog termina.
Poneti:
- bilo koji lični dokument za identifikaciju (lična karta, đačka knjižica, pasoš i sl.)
- sočiva ili naočare za vid ukoliko se inače koriste za čitanje/pisanje.
Prisustvo roditelja ili druge osobe nije moguće tokom samog testiranja.
Potrebno je doći odmoran, naspavan, bez uznemirujućih smetnji (glad, prehlada ili drugi akutni problem). Idealno bi bilo da noć uoči testiranja bude mirna. Sa dovoljnim brojem sati sna. Da se doručkuje i ne planiraju druge obaveze i aktivnosti neposredno pre i posle testiranja.
Nisu predviđene pauze, već se testiranje radi u kontinuitetu oko tri sata.
Za samo testiranje nije potrebna posebna priprema. Dovoljno je doći motivisan da se iskreno i istrajno odgovori na postavljene zahteve. Testovi se rade u vremenski definisanim okvirima, u papir-olovka formi.
Testiranje može da se sprovede individualno ili u manjoj grupi.
Posle testiranja, za neki od narednih dana, zakazuje se individualni razgovor (do sat vremena). Učenik na individualni razgovor dolazi sa jednim roditeljem/starateljem ili sam ako je punoletan.
Cenovnik
Cena profesionalne orijentacije iznosi 15000 dinara (obuhvata testove sposobnosti, ličnosti, motivacije, interesovanja, vrednosti, opšte kulture i savetodavni razgovor sa psihologom).
Ukoliko vam nije neophodna kompletna procena možete zakazati i samo karijerno savetovanje ili pojedinačna testiranja:
- savetovanje 50 minuta – 5000 dinara
- procena sposobnosti – 6000 dinara
- osobina ličnosti – 3000-6000 dinara
- profesionalnih opredeljenja – 3000 dinara
- motivacije za postignuće – 6000 dinara
Testiranja se obavljaju u Beogradu i Novom Sadu.
Profesionalnu orijentaciju vodi Milica Lajbenšperger, master psiholog iz oblasti karijernog vođenja i savetovanja i psihoterapeut, sa 16 godina iskustva u ovoj oblasti. Radila je na poslovima profesionalne orijentacije u Nacionalnoj službi za zapošljavanje.
2 comments
Poštovani,
Moje dete je sada završilo sedmi razred i nema ideju šta će da upiše naredne godine. Kada je najbolji trenutak da dođe na testiranje?
Mali maturanti imaju jedinstvene završne ispite. Ukoliko dete ne planira da upiše neku od umetničkih škola ili specijalizovanih odeljenja za koja se ranije polažu prijemni ispiti, mnogo je korisnije da se pre dolaska na testiranje dobro informiše o samim zanimanjima.
Takođe, na ovom uzrastu i par meseci mnogo znači u pogledu sticanja lične i profesionalne zrelosti, te preporučujemo da se profesionalna orijentacija obavi na jesen.