RADIONICA PODRŠKE ZA ĐAKE I STUDENTE
Namenjena je mladima koji odlaze u inostranstvo na školovanje
Kulturološki šok ili kulturni šok je emotivno stanje pojedinca koje se javlja usled novonastale situacije, najčešće usled promene sredine, a pod uticajem različite kulture te zemlje. Dolazak u drugu zemlju radi pohađanja srednje škole, ili fakulteta u inostranstvu često je praćen stresom. Izlazak iz komforne zone svakog mladog pojedinca je krupan korak. Na njega se mogu odlučiti samo hrabri mladi ljudi spremni na nove izazove.
Koje su to faze kroz koje pojedinac prolazi?
Sa kojim se izazovima najčešće susreće tokom boravka u inostranstvu, glavna su tema naše radionice.
Psiholozi smatraju da pojedinac nakon odlaska u stranu zemlju prolazi kroz 5 emotivnih faza.
- Prva faza je dolazak i sve novine koje donosi nova sredina. U ovoj fazi smo uzbuđeni srećni i ovo zovemo Honeymoon fazom (kada je sve lepo). Wow!
- Druga faza je adaptacija, uživanje u novoj sredini ali i susret sa prvim poteškoćama.
- Nostalgija se javlja u trećoj fazi. Iako smo se adaptirali i svoj smo na svome, nedostaje nam kuća, prijatelji, naša stara rutina.
- U četvrtoj fazi smo u potpunosti deo novog sistema, naviknuti na drugačiji život. Donosimo odluku da li se vraćamo kući (ako se odlazak odnosi na godinu dana) ili pravimo dalje planove za uspešan nastavak školovanja. Ovo je faza puna kolebanja i preispitivanja.
- Peta faza je vezana za povratak kući. U ovoj fazi se javlja strah od povratka. Da li će sve biti isto kada se vratim? Oni koji se u svoju zemlju vraćaju samo na raspustu, često se osete da ovde više ne pripadaju i jedva čekaju da se vrate u zemlju gde se školuju.
Ovo su ukratko opisane faze kroz koje se prolazi nakon odlaska u inostranstvo.
Plaše li te ove emocije?
Ako planiraš da nastaviš školovanje u inostranstvu i imaš pitanja, muče te nedoumice, plašiš se odlaska ili čak preispituješ svoju odluku, prijavi se na našu radionicu. Pomoći ćemo ti da prevaziđeš prepreke koje su ti se našle na putu jer je ona najveća iza tebe – odluka da se školuješ u inostranstvu.
Ovo su teme koje obrađujemo na radionici:
- Kako su drugi uspeli?
- Šta ako se susretneš sa problemima?
- Kako do rešenja?
- Šta su to kulturološke razlike?
Učimo te da pri rešavanju problema ne koristiš pretnju, oštar ton, ne zoveš tatinog advokata. U inostranstvu vlada stara dobra poslovica: “Lepa reč i gvozdena vrata otvara.”
Dođi na radionicu i otkrij šta te čeka odlaskom na školovanje u inostranstvo. Dobićeš smernice i praktične savete o tome.
Radionicu vodi akademska savetnica koja ima lično iskustvo, kao i praktično u savetovanju hiljada pojedinaca koji su se na ovaj hrabar korak odlučili. Završila je fakultet u Americi, a preko 15 godina radi kao obrazovna savetnica specijalizovana za školovanje u inostranstvu.
Radi se u malim grupama do pet polaznika, a moguće je organizovati i radionicu 1 na 1.