Kako podržati dete tokom apliciranja za školovanje u inostranstvu?
Šta je uloga roditelja a šta detetova?
Donošenje odluka o tome gde želimo nastaviti školovanje često može biti izazovno. Ovaj proces može biti dodatno otežan ukoliko nismo sigurni čime želimo da se bavimo, šta želimo da studiramo, u kojoj zemlji hoćemo da se školujemo, imamo ograničen budžet, nikad nismo boravili samostalno van svoje zemlje. Kao roditelji nemamo dovoljno poverenja u svoje dete, i tako dalje.
U nastavku teksta, pročitajte neke od načina kako biste mogli da podržite vaše dete u ovom procesu.
Profesionalna orijentacija
Ovo je usluga koju pruža psiholog i podrazumeva pružanje stručne podrške pri izboru za školovanje. Ukoliko dete nije sigurno u kom pravcu želi da nastavi školovanje, a da je to u skladu sa njegovim/njenim interesovanjima, sprovođenje profesionalne orijentacije će olakšati donošenje odluke. Na taj način ćete pružiti podršku vašem detetu.
Aktivno slušanje detetovih želja
Školovanje u inostranstvu je nešto što će proživeti vaše dete. Stoga je veoma važno razumeti šta je to što ono želi. Koja je to zemlja, studijski program, škola u kojoj bi želelo da nastavi školovanje. Zašto baš to, šta su alternative koje dolaze u obzir za slučaj da primarni plan ne uspe ili ne odgovara vašem budžetu itd.
Važno je postavljati sva ova pitanja i pustiti nju/njega da priča, a vaše je da slušate.
Raspodela odgovornosti
U ovom procesu, jako je važno znati šta je čija odgovornost, kako bi dete osetilo podršku. Za roditelje je pre svega važno da znaju sa kakvim budžetom raspolažu, odnosno koliko novca mogu izdvojiti kako bi podržali dete na ovom putu. Na ovaj način možete pomoći detetu da bolje orijentiše svoja interesovanja i suzi izbor spram vaših finansijskih mogućnosti.
Sa druge strane, odgovornost vašeg deteta je da istražuje opcije koje deluju prihvatljivo, prati rokove kao i da sarađuje sa našim konsultantima pri apliciranju.