PRENOSIVE VEŠTINE ILI TRANSVERZALNE
VEŠTINE KOJE MOGU OSIGURATI USPEH U KARIJERI
Završena je još jedna stepenica na obrazovnom putu? Sjajno! Čestitamo!
Možda je vreme da se razmisli o daljem obrazovanju? Ili želiš da se upustiš u prve radne poduhvate?
Obrazovno iskustvo i stečene kvalifikacije trasiraju neki ustaljeni put koji ne ostavlja prostor za sagledavanje i drugih opcija.
Kako kreirati nove prilike i otvoriti drugačije mogućnosti?
Pre svega kroz razumevanje načina na koji su povezana obrazovna, radna i druga životna iskustva i uloge.
Nekada nam u tome mogu pomoći oni koji nas dobro poznaju i koji žele da sa nama iskreno podele zapažanja i utiske o našim kvalitetima.
Takođe, korisno je porazgovarati i sa stručnjakom koji se bavi savetovanjem za upravljanje karijerom jer je karijera celoživotni put koji obuhvata sve sfere naših života.
Šta su to prenosive veštine?
Pored stručnog znanja, tokom života se razvije čitav niz različitih veština.
Vrlo često su to one veštine kojih nismo svesni. One nam se podrazumevaju. Na njih ne obraćamo pažnju. Na primer, brzo kucanje ili kucanje „na slepo“, veština pisanja ili govora, aranžiranje i serviranje hrane, upravljanje obavezama ili poštovanje rokova.
Te veštine se ne uče u redovnoj školi, nisu ocenjivane, te ih ni mi sami ne vrednujemo u dovoljnoj meri. To može biti npr. vožnja skejta ili rolera, kreativno mišljenje, donošenje odluka, sposobnost nošenja sa izazovnim situacijama.
Takođe, baveći se aktivnostima i hobijima kao što su sport, kreativne ili humanitarne aktivnosti, volonterizam i slično moguće je da smo razvili osetljivost i toleranciju na različitost, aktivno doprinosili timskom radu, lako se snalazili na nepoznatom prostoru, samouvereno nastupali pred većim auditorijumom itd.
Veštine kojima vladamo i koje koristimo u različitim životnim situacijama i kontekstima su tzv. prenosive veštine.
To su razne „meke“, organizacione, analitičke, lične, kao i „tehničke“ veštine. One se često usvajaju „usputno“ (nemamo za njih obuku) i usavršavaju kroz stalnu primenu.
Kako se mogu primeniti transverzalne veštine?
Budući da se mnoge od ovih veština primenjuju u situacijama koje ne vezujemo ni za obrazovanje ni posao (npr. igranje igrica, bavljenje sportom ili hobijem), teško nam je da ih povežemo sa karijernim izborima. Posedovanje tih veština možemo istaći kao našu prednost u odnosu na one koji su možda kao i mi završili iste škole ili radili na istim poslovima.
Kada prepoznamo kojim prenosivim veštinama vladamo, možemo to iskoristiti na razne načine, za lakše usmeravanje ka određenim vrstama posla. Ili za isticanje raspoloživih kvaliteta i iskustava, pri predstavljanju potencijalnom poslodavcu.
Osobi koja aplicira za posao u npr. italijanskoj banci, iskustvo učenja jezika ili pohađanje škole u Italiji, daće prednost u odnosu na kandidate koji to iskustvo nemaju. Osoba koja želi da se zaposli u američkoj firmi, ukoliko je bila npr. na Work and Travel programu biće interesantna budućem poslodavcu. Ta mlada osoba je pored iskustva života u Americi i usavršavanja jezika pokazala i određenu dozu hrabrosti i zrelosti.
Ukoliko želite da prepoznate „skrivene“ kvalitete koje posedujete i da naučite kako da njima upravljate, prijavite se za radionicu ili zakažite savetovanje na temu prenosivih veština.