RODITELJI MATURANATA
Imate maturanta pred kojim je upis u srednju školu ili na fakultet.
Koji ste “tip” roditelja?
Pa, ja imam veću tremu – on/ona se uopšte ne potresa oko toga! Kao da ima vremena na pretek i ne razume da sada treba da donese životno važnu odluku.
Razumljivo je da kao roditelj imate brige i potrebu da osigurate sve uslove koji bi Vašem detetu omogućili da što lagodnije ide kroz život. Vašu zabrinutost i pritisak bez svesne namere možete preneti na dete. To neće biti od koristi u već dovoljno izazovnom trenutku procesa donošenja karijernih odluka. Kao i većina mladih, verovatno je sa svojim vršnjacima već komunicirao/la na temu različitih karijernih izbora.
Nađite način da pričate sa svojim tinejdžerom. Važno je da se komunikacija otvori i pokrene. Takođe, važno je i da se razume da je to samo jedna u nizu odluka koja se donosi u životu. Svet poslovne karijere je izuzetno promenljiv.
Ni meni niko nije birao. Neka sam/a odluči.
Sjajno je što verujete da Vaš maturant može samostalno da donese razumnu odluku. Ukazati poverenje mladoj osobi je izuzetno važno, ali je isto tako korisno dati joj do znanja da ste tu da pružite podršku. Da ima slobodu da pita za Vaše mišljenje. Da može da računa na Vas kada joj je oslonac potreban.
Šta on/ona može da zna šta (ne)želi u tim godinama? Naša porodica je poznata po poslu koji se generacijama prenosi sa kolena na koleno. Već ima razrađen posao, razvijeno tržište, poznate klijente. Samo treba da nastavi istim putem.
Velika je prednost kada tinejdžer može iz prve ruke da se upozna sa svetom rada. Da vidi koje to radne aktivnosti čine posao. U kakvim uslovima se radi. Sa kime, sa čime, gde. Šta su prednosti a šta izazovi bavljenja određenom profesijom.
Tim iskustvom lakše može da spozna da li je to oblast koja ga privlači u većoj ili manjoj meri. Koliko bi takav posao bio za njega inspirativan, razumljiv, težak.
Takvu priliku nemaju svi i treba je iskoristiti na konstruktivan način. Međutim, čak iako je član porodice, mlada osoba je jedinstvena ličnost i ima pravo na svoj lični izbor koji porodica treba da poštuje i podrži.
Nema on/ona tu šta da se premišlja! Budućnost je u IT oblasti. Ako hoće da ima dobru platu i fantastične uslove rada, zna se šta treba da bira. Valjda neće da se muči čitavog života?!
Mnogi roditelji maturanata imaju adekvatne uvide u aktuelna kretanja na tržištu rada i dobro je da sa svojim tinejdžerima podele svoja iskustva. Činjenica jeste da su obrazovni putevi za određene profesije dugotrajni i veoma zahtevni. Opet mogućnosti zapošljavanja i/ili uslovi rada nisu baš uvek obećavajući.
Međutim, važno je prihvatiti da tinejdžeri mogu imati drugačije obrazovne ciljeve. Moguće je da se potpuno pronalaze i prepoznaju u profesijama u kojima se izvori zadovoljstva i motivacija vezuju za neke druge aspekte rada. Za lični razvoj, osećaj dostignuća, preuzimanje odgovornosti, društvene odnose i sl.
Zaluđuje se tu nečim (gluma/muzika/sport/igrice), a samo jedan može biti No1 u tome. Neka upiše bilo šta za šta ima poene. Samo da dođe do diplome jer danas bez diplome visoke škole biće niko i ništa.
Diploma sama po sebi, čak i najprestižnijih škola, ne znači da će mlada osoba biti zadovoljna sobom.
Razvoj ličnosti, izgradnja pozitivne slike o sebi i samopoštovanje mladih teče paralelno. Prožima se sa karijernim izborima i profesionalnim ostvarenjima.
Posvećeno bavljenje nečim što mladu osobu inspiriše. Nešto u čemu koristi i unapređuje svoje potencijale. Osećaj ostvarenosti na profesionalnom planu. To je sve deo očuvanja vitalnosti i zdravog rasta i razvoja.
Obrazovni sistem (naročito sticanje praktičnih veština i primenjivost znanja) kod nas kasni za savremenim tokovima svetske ekonomije/privrede/industrije. Strani jezik govori kao maternji! Neka gleda kako će da ide “preko”. Nema šta ovde više da traži.
Znanje stranog jezika je značajna prednost u različitim životnim okolnostima. Ipak to nije jedini kriterijum koji tinejdžer treba da ispunjava kako bi nastavio svoje obrazovanje u inostranstvu.
Iako se mnogi odlučuju da usvajaju znanja i stiču profesionalna iskustva u svetski priznatim školama, neki mladi se ne osećaju dovoljno spremnim da u ovom trenutku naprave takve promene.
Takođe, mnoge obrazovne institucije kod nas i dalje pružaju veoma kvalitetnu osnovu, koju je lako nadograditi na nekom narednom nivou obrazovanja kada se mlada osoba lično i profesionalno osnaži i oseti spremnom na takav korak.
Danas su obrazovne mogućnosti mnogo drugačije nego u naše vreme. Mnogi profili/smerovi/poslovi su i nama odraslima potpuno nepoznati. Treba se posavetovati sa nekim ekspertom.
Sjajno je biti pozitivan uzor tinejdžerima, koji je svestan ličnih dometa i otvoren za traženje podrške.
Sa druge strane, današnje mlade generacije su mnogo umreženije i informacije su im lako dostupne. Mnogo toga je “na klik”. Prostorne i vremenske dimenzije su drugačije. Poruke se prenose savremenim kanalima komunikacije.
Možda je Vaš tinejdžer već dobro informisan. Pitajte, neka Vas upozna sa svojim karijernim planom. Budite spremni da čujete i razumete obrazovne mogućnosti iz njegove/njene perspektive.
Na kraju krajeva, uvek se i zajedno možete obratiti za stručnu podršku. Tranzicije na karijernom putu Vašeg tinejdžera su u mnogome i Vaše.
Da li ste se prepoznali u nekom od navedenih “tipova”? Kakva su Vaša iskustva?
Ukoliko imate dileme, možete zakazati karijerno savetovanje ili profesionalnu orijentaciju.
Karijerno vođenje i savetovanje vodi Milica Lajbenšperger. Master psiholog iz oblasti karijernog vođenja i savetovanja. Milica ima 16 godina iskustva u ovoj oblasti.